Films

6x9: An immersive experience of solitary confinement

Francesca Panetta / Lindsay Poulton / The Guardian
Virtual Reality Pavilion

818

Claude Lahr
Made In / With Luxembourg
Shorts

A Real Vermeer (Een echte Vermeer)

Rudolf van den Berg
Made In / With Luxembourg
Fiction

A Town Called Panic: Double Fun (Panique tous courts)

Vincent Patar, Stéphane Aubier
Young Audiences Movies
5-12 years
Young Audiences

Across the line

Nonny de la Peña / Brad Lichtenstein / Jeff Fitzsimmons
Virtual Reality Pavilion

Aftershock - Nepal's Untold Water Story

Catherine Feltham (https://twitter.com/catfeltham) / WaterAid film Team
Virtual Reality Pavilion

Barrage

Laura Schroeder
Made In / With Luxembourg
Fiction

Bye bye Germany (Es war einmal in Deutschland...)

Sam Gabarski
Made In / With Luxembourg
Fiction

Ce qu'il reste de toi

Kévin Dresse
Made In / With Luxembourg
Shorts

Chernobyl

Franco Dipietro
Made In / With Luxembourg
Shorts

CHRIS MARKER, NEVER EXPLAIN, NEVER COMPLAIN

Jean-Marie Barbe, Arnaud Lambert
Outside the walls

Clouds over Sidra

Gabo Arora / Chris Milk / United Nations / Barry Pousman
Virtual Reality Pavilion

Crazy Cinématographe for Kids - Crazy Comedy Show

Young Audiences Movies
5-12 years
Movies for Schools
5-12 years
Young Audiences

Critics award

Official Competition

Dark Night

Tim Sutton
Official Competition

Dem Dem

Pape Bouname Lopy, Marc Recchia, Christophe Rolin
Made In / With Luxembourg
Shorts

Denial

Mick Jackson
Official selection - Non Competition

Django

Etienne Comar
Official selection - Non Competition

Documentary award - by BGL BNP Paribas

Documentary competition

DOUBLE INDEMNITY

Billy Wilder
Séance spéciale

Ethel & Ernest

Roger Mainwood
Made In / With Luxembourg
Fiction

Fanny's Journey (Le voyage de Fanny)

Lola Doillon
Schools
5-12 years
Young Audiences Movies
5-12 years
Young Audiences
Movies for Schools
5-12 years

Fils (Son)

Cyrus Neshvad
Made In / With Luxembourg
Shorts

Forever Pure (Tehora La'ad)

Maya Zinshtein
Schools
12-18 years
Movies for Schools
12-18 years
Documentary competition

Free Fire

Ben Wheatley
Official selection - Non Competition

Fukushima : Vidas contaminadas

Noemí Ramírez / Daniel Verdú
Virtual Reality Pavilion

Glory (Slava)

Kristina Grozeva, Petar Valchanov
Official Competition

Gold

Stephen Gaghan
Official selection - Non Competition

Goodfellas

Martin Scorsese
Official selection - Non Competition

Grand Prix - by Orange

Official Competition

Homo Sapiens

Nikolaus Geyrhalter
Official selection - Non Competition

Hounds of Love

Ben Young
Official selection - Non Competition

House of Others (Skhvisi Sakhli)

Rusudan Glurjidze
Official Competition

I am not Madame Bovary (Wo bu shi pan jinlian)

Feng Xiaogang
Official Competition

I Am Not Your Negro

Raoul Peck
Documentary competition

iAnimal - Chicken

Animal Equality
Virtual Reality Pavilion

iAnimal - Pig

Animal Equality
Virtual Reality Pavilion

Indefinite

Darren Emerson
Virtual Reality Pavilion

Ivan Tsarevitch and the Changing Princess (Ivan Tsarévitch et la Princesse Changeante)

Michel Ocelot
Young Audiences Movies
5-12 years
Schools
5-12 years
Young Audiences
Movies for Schools
5-12 years

KIWI & STRIT (KIWI OG STRIT)

Esben Toft Jacobsen
Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

Les sauteurs - Those Who Jump

Moritz Siebert, Estephan Wagner, Abou Bakar Sidibé
Official selection - Non Competition

Machines

Rahul Jain
Documentary competition

Made in/with Lux - Shorts Evening

Made In / With Luxembourg
Shorts

MappaMundi

Bady Minck
Made In / With Luxembourg
Documentaries

Maurizio Cattelan: Be right back

Maura Axelrod
Outside the walls

Miss Sloane

John Madden
Official selection - Non Competition
Séance spéciale

Monsieur & Madame Adelman

Nicolas Bedos
Official selection - Non Competition

NELLY

Anné Émond
Official Competition

NIGHT OF A 1000 HOURS (DIE NACHT DER 1000 STUNDEN)

Virgil Widrich
Made In / With Luxembourg
Fiction

No Land's Song

Ayat Najafi
Outside the walls

Notes on Blindness: Into Darkness

Peter Middleton & James Spinney
Virtual Reality Pavilion

November (Novembre)

Marjolaine Perreten
Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

Orphan (Orpheline)

Arnaud des Pallières
Official selection - Non Competition

Pik Pik Pik

Dmitriy Vysotskiy
Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

Porto

Gabe Klinger
Official selection - Non Competition

Rat Film

Theo Anthony
Documentary competition

Raw (Grave)

Julia Ducournau
Official Competition

Richard The Stork

Tobias Genkel, Reza Memari
Young Audiences Movies
5-12 years
Schools
5-12 years
Young Audiences
Movies for Schools
5-12 years

SÁMI BLOOD (SAMEBLOD)

Amanda Kernell
Official Competition

Sergeant James

Alexandre Perez
Virtual Reality Pavilion

Snip, Snap, Snut (Snipp, Snapp, Snut)

Maria Hulterstam, Cecilia Actis
Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

Snowtime!

Jean-François Pouliot
Young Audiences Movies
5-12 years
Schools
5-12 years
Young Audiences
Movies for Schools
5-12 years

Song to song

Terrence Malick
Official selection - Non Competition

Spring Jam

Ned Wenlock
Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

Sticky Notes

Amanda Sharp
Official selection - Non Competition

Storm (Storm - Letters van vuur)

Dennis Bots
Young Audiences Movies
5-12 years
Young Audiences

Sur le fil

Thierry Besseling, Loïc Tanson
Made In / With Luxembourg
Shorts

Telle Mère, telle fille

Noémie Saglio
Official selection - Non Competition

The age of Shadows (Mil-Jeong)

Kim Jee-Woon
Official selection - Non Competition

The Caterpillar and the Hen (Il bruco et la gallina)

Michela Donini, Katya Rinaldi
Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

The Challenge (Al tahaddi)

Yuri Ancarani
Outside the walls

The Crystal reef interactive

Lauren Knapp / Cody Karutz
Virtual Reality Pavilion

The Good Postman

Tonislav Hristov
Documentary competition

The Human Scale

Andreas Dalsgaard
Official selection - Non Competition

The lost city of Z

James Gray
Official Competition

The Other Side of Hope (Toivon Tuolla puolen)

Aki Kaurismäki
Official Competition

The past we live in

Jérôme Weber
Made In / With Luxembourg
Shorts

The Short Story of A Fox And A Mouse

Camille Chaix, Hugo Jean, Juliette Jourdan, Marie Pillier, Kévin Roger
Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

The Teeny-Weeny Fox (Le renard minuscule)

Sylwia Szkiladz, Aline Quertain
Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

The Teeny-Weeny Fox - 6 Shorts for the Little Ones

Young Audiences Movies
3-5 years
Schools
3-5 years
Young Audiences
Movies for Schools
3-5 years

Tower

Keith Maitland
Documentary competition

TRANSPECOS

Greg Kwedar
Official Competition

TROUBLE(RE)MAKER – A CINELIVE BY SH’NAPAN BASED ON ANDY BAUSCH'S "TROUBLEMAKER"

Andy Bausch
Outside the walls

Tutti a casa - Power to the people?

Lise Birk Pedersen
Documentary competition

Una

Benedict Andrews
Official selection - Non Competition

Virtual Reality Pavilion

Virtual Reality Pavilion

Waves of Grace

Gabo Arora / Chris Milk
Virtual Reality Pavilion

Witness 360 7/7

Darren Emerson
Virtual Reality Pavilion