Archives - Juries & Guests 2019 Edition

STÉPHANE HUEBER-BLIES AND NICOLAS BLIES

Events and workshops
Masterclass
Meeting

A BOY NAMED SEB

Evening Event
Events and workshops

Abderrahmane Sissako

Masterclass

Agostino Ferrente

Documentary competition

Aleksey Chupov

Official Competition

Alisa Kovalenko

Documentary competition

ANDRÉ ROLLINGER

Cartes Blanches & Artistic Collaborations

ANDREA CAIROLA

Cartes Blanches & Artistic Collaborations

ARIANE PUCCINI

Meeting
Events and workshops

BABYLON TRIO

Evening Event

CÉSAR VAYSSIÉ

Official selection - Non Competition
Cartes Blanches & Artistic Collaborations

COLLECTIF L'ORANGEADE

Evening Event
Events and workshops

CYRILLE AUFAURE

Young Audiences Movies
3-5 years
Special Screening

DARIUS KHONDJI

Meeting

DAS RADIAL

Evening Event
Events and workshops

DJ BLUEPRINT

Evening Event
Events and workshops

DJ Ralitt

Evening Event

DOUBLE P

Evening Event
Events and workshops

Edwy PLENEL

Events and workshops
Meeting
Masterclass

EKOUÉ LABITEY

Cartes Blanches & Artistic Collaborations

EMMANUEL CUÉNOD

Documentary Jury

FABRIZIO MALTESE

Made In / With Luxembourg
Documentaries

FEDERICO MILELLA

Young Audiences Workshops
5-12 years
Young Audiences
Schools
5-12 years

FRANÇOIS LARGE

Cartes Blanches & Artistic Collaborations

FREDERICK THOMPSON

Young Audiences Workshops
12-18 years
Workhops for Schools
12-18 years

GHIATH AYOUB

Documentary competition
Meeting

Govinda VAN MAELE

International Jury

Guilhem Caillard

Documentary Jury

HUGUES DAYEZ

Cartes Blanches & Artistic Collaborations
Special Screening

IDRISS GABEL

Young Audiences Movies
12-18 years
Movies for Schools
12-18 years

JAMIL MEHDAOUI

Young Audiences Workshops
12-18 years
Workhops for Schools
12-18 years

JOACHIM LAFOSSE

International Jury

Johanna Caraire

Documentary Jury

JULIETTE WELFLING

International Jury

Karolina Markiewicz & Pascal Piron

Young Audiences Workshops
12-18 years
Workhops for Schools
12-18 years
Young Audiences
Events and workshops
Schools
12-18 years

Katia Filippova

Official Competition

KUSTON BEATER

Evening Event

LAURA MANNELLI

Young Audiences Workshops
12-18 years
Workhops for Schools
12-18 years

LIOR ASHKENAZI

International Jury

MARION GUTH

Meeting
Events and workshops

Marta Prus

Documentary Jury

MARTINA GUSMÁN

International Jury

Max Jacoby

Made In / With Luxembourg
Fiction Features

Michaela Kurimsky

Official Competition

MIKE LEIGH

Masterclass
Meeting

Miriam Allen

Documentary Jury

NAJWA NAJJAR

Meeting
Masterclass

Natasha Merkulova

Official Competition

NAZGOL EMAMI

Young Audiences Movies
5-12 years
Movies for Schools
5-12 years

OLEKSANDRA MATVIYCHUK

Meeting
Masterclass
Events and workshops

OLIVIER CROUZEL

Events and workshops
Meeting

PABLO TRAPERO

International Jury

PATRICK W.

Events and workshops
Evening Event

Paula Eiselt

Cartes Blanches & Artistic Collaborations

PETER ANTHONY GALLO

Meeting
Masterclass
Events and workshops

Peter Strickland

Official selection - Non Competition

Press Jury

Press Jury

RALF KUKULA

Masterclass
Meeting

Ralitt

Evening Event

RUDY LÉONET

Special Screening
Meeting

Sameh Zoabi

Young Audiences
Made In / With Luxembourg
Fiction Features

SANDRINE GASHONGA

Cartes Blanches & Artistic Collaborations

Sarah Marx

Cartes Blanches & Artistic Collaborations

STEFAN WESTERWELLE

Young Audiences Movies
5-12 years
Movies for Schools
5-12 years

Stéphan Roelants

Meeting
Masterclass

STEVE KRIKRIS

Official Competition

SUZAN NOESEN

Cartes Blanches & Artistic Collaborations
Meeting

THIBAULT BRUNET

Meeting
Exhibition

Véronique de Ryckere

Cartes Blanches & Artistic Collaborations
Meeting

YOUTH JURY 2019

Youth Jury